Сценарій заняття з трудового виховання в старшій групі
На гостини до Попелюшки.
Мета: продовжувати навчати дітей усвідомлювати моральні категорії добра і зла на основі аналізу казки «Попелюшка»; формувати уміння підтримувати чистоту; вправляти у розв’язанні проблемних ситуацій; розвивати зв’язне мовлення, мислення, пам’ять,творчу уяву, вміння співпереживати;виховувати доброзичливі стосунки, бажання допомагати один одному під час роботи підгрупами, цілою групою, парами. Матеріал: вказівник з надписами, казковий будинок, макети дерев, віник, хмиз, миска, білизна, прищіпки, два кошики, квасоля двох кольорів, рожева сукня, туфельки, бісер, карета. Хід заняття (Діти виходять під музику)
1 дитина вед: Доброго ранку вам, люди!
2 дитина вед: Доброго, світлого дня!
1 дитина вед: Сонечко хай вас розбудить В посмішці і у піснях!
2 дитина вед: Хай заспіває вам пташка Радісно за ворітьми.
1 дитина вед: В серці розквітне ромашка Навіть посеред зими.
2 дитина вед: Днина хай радісна буде, Гарна удача всіх жде.
1 дитина вед: Доброго ранку вам, люди! Не загубіться ніде!
Вихователь: Усіх гостей вітаємо Всіх раді зустрічати, Які в нас кояться дива Всім хочем показати.
Вихователь: А що це, діти? Так, це вказівник. Що ж він нам підкаже? Зараз я прочитаю: «Праворуч підеш – десь пропадеш, ліворуч підеш – нічого не знайдеш, прямо підеш – у казку попадеш».
Діти, що ж нам робити, куди ми підемо?
Діти: Давайте підемо прямо.
(Діти з вихователем ідуть прямо до будинку.)
Вихователь: Ось ми і потрапили в країну казок. Погляньте, як тут гарно, красиво..
1 дитина вед: Казка стукає у двері, Привітаємо її Казку люблять всі на світі, І дорослі і малі.
2 дитина вед: Який гарний казковий будинок! Ви хочете дізнатися, хто живе в цьому будиночку? Для цього слід відгадати загадку:
Личком гарна, серцем добра,
Серед попелу живе,
Працьовита і негорда,
Хто ім’я її назве?
Діти: Попелюшка.
1 дитина вед: Так, звичайно, це Попелюшка. Але ж де вона сама? Давайте постукаємо у будиночок і дізнаємося, чи там хтось є.
( стукають, виходить Попелюшка, починає прибирати) ( грає музика)
Шут: Увага! Увага! Увага!
Новий королівський указ
Ми прочитаєм для вас.
Шут: Скоро буде при дворі
Королівський шумний бал.
Щасливим буде житель той,
Кого король на бал позвав.
Шут: Всі на бал скоріш рушайте,
Королівський шумний бал.
Наречену принц шукає -
Всім запрошення прислав.
( Попелюшка починає плакати)
Вихователь: Чому ти, Попелюшко, плачеш?
Попелюшка: Я так давно вже мріяла про бал,
А то робота все, тяжка робота…
І ось такий дарунок - карнавал!
Жаль, що на все дивитимусь лиш збоку - У цьому дранті тільки танцювать …
( заходять мачуха і доньки)
Мачуха: Т
и бач, на бал вона хотіла!
1 донька: Хай краще в попелі сидить!
Мачуха: Для тебе буде досить діла:
Прибрати, їсти наварить, попрати одяг,
Та у мішках усю квасолю
Тобі всю треба розділить.
2 донька: О, мамо, мудро ти вчинила…
1 донька: А ми поїдемо на бал!
2 донька: Я на балу здивувати всіх хочу,
То ж плаття пошийте мені прехороше!
1 донька: Мені ж бо дістаньте тіару коштовну
І сукню з хутром, а не платтячко скромне!
Мачуха:
Пішли за стилістом, бо бал – справжнє свято,
Щоб ми виглядали шикарно й багато.
( виходять мачуха і доньки)
1 дитина: Не треба, Попелюшко, сумувати,
Ми раді всі тобі допомогти.
2 дитина: За
раз швиденько розпочнемо прибирати
І в гарній сукні на бал поїдеш ти.
2 дитина вед:
Що тут у нас?
Так,так,квасоля.
ЇЇ нам треба перебрать.
3 дитина:
Сюди кладемо білу, а сюди ось чорну,
То так повинно все лежать.
(дівчата одягають фартухи, перебирають квасолю)
4 дитина:
А ми візьмемось прибирати:
5 дитина: Я в купу хмиз оцей складу.
6 дитина: А ми візьмем чудові мітли, Подвір’я гарно підметем.
7 дитина: У піч дрова я покладу, І вогонь я розведу.
( хлопчики одягають фартухи, складають хмиз, підмітають подвір’я. кладуть дрова до печі)
2 дитина вед:
Дівчата, швидше до роботи!
Білизну треба прати.
В печі беріть гарячу воду,
Щоб добре прасувати.
7дитина:
Розвішаємо у рядочок,
Так буде просихати.
( підходять до печі, беруть воду, починають прасувати, розвішують білизну)
8 дитина:
А ось тепер, настав і час,
На бал збирати Попелюшку.
Вихователь:
Діти, які ви молодці.
Ви допомогли Попелюшки виконати всі завдання, які загадала їй мачуха. Чи зраділа Попелюшка?
1 дитина:
Вона вже не плаче, але обличчя її засмучене.
2 дитина:
Вона засмучена тому, що в неї немає гарної сукні і намиста.
3 дитина:
Немає красивих туфельків.
4 дитина:
А ще потрібна карета, щоб поїхати на бал.
Вихователь:
Діти, давайте допоможемо Попелюшці.
Дівчатка будуть прикрашати сукню, а хлопчики змайструють для Попелюшки карету. А ще, ми попросимо наших дорогих гостей,нам допомогти прикрасити туфельки і зробити намисто.
Дорогі гості,чи допоможете Ви нам? ( відповідь гостей)
Вихователь: Ну,тоді всі до роботи. (На столах підготовлено необхідний матеріал (елементи прикрас)
Попелюшка:
Диво сталося зі мною,
Це не вбрання – це чудо-наряд,
Гарні квіти на ньому,
Немов ті іскорки горять.
Ой, карета справжнє диво:
І багата, і красива!
А ці туфлі чарівні!
Та невже це все мені?
А намисто просто клас.
Всім гостям хоч на показ.
Вдячна я вам всім за те,
Що зібрали ви мене.
Вихователь: Так, Попелюшка тепер ти зможеш поїхати на бал. А, що ми можемо сказати про Попелюшку? Яка вона? (відповіді дітей) § Хороша § Весела § Ніжна § Чепурна § Привітна § Лагідна § Рідненька § Найкраща § Красива § Мила Вихователь: Сідай Попелюшка в карету і вирушай на бал.
1 дитина вед:
Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
2 дитина вед:
Хай оживає істина проста!
Людина починається з добра.
Вихователь:
Ну що ж, рушаймо і ми на бал.
(Діти парами за вихователем роблять круг по груповій кімнаті і зупиняються на килимку)
Вихователь. Ось і ми потрапили на бал.
А що роблять на балу?
Так, діти, на балу всі танцюють.
Давайте, діти, і ми затанцюємо.
1 дитина вед:
Усміхнемось всім навколо –
2 дитина вед: Небу, сонцю, квітам, людям, ̶
1 дитина: І тоді обов’язково
2 дитина: День для вас привітним буде!
3 дитина: Все – із доброго чи злого –
4 дитина: Починається з малого.
5 дитина: Листя виросте з листочка,
6 дитина: З нитки витчеться сорочка,
7 дитина: Хліб – з маленької зернини,
8 дитина: Дощ – із чистої краплини,
9 дитина: А людське добро – з дитини!
Вихователь: Дітки, настав час прощатися з нашими гостями. Давайте всі разом скажемо слова прощання: Усього найкращого! Бувайте здорові! Щасливої дороги! Приходьте, ще! До зустрічі!